Rady začátečníkům

Návod pro začátečníky

Každý nováček si asi klade spoustu otázků, zda zrovna dělat to či ono. Přestože ze začátku nemáte moc prostoru pro chyby, je dobré si uvědomit některé věci a vyvarovat se zbytečných chyb, které pak mohou více či méně zkomplikovat další postup.

Šetřete drahokamy (Gems)!

Drahokamy diamanty Clash of ClansNejdůležitější rada jako první. Drahokamy mají kouzelnou moc urychlovat produkci, nahradit chybějící suroviny nebo okamžitě postavit armádu. Nedělejte to, naučte se trpělivost! Drahokamy si musíte pošetřit na jedinou věc, kterou jinak nekoupíte, na Builder’s hut (stavitele). V počátku hry máte jednoho a v rámci úvodního „školení“ jste nuceni si koupit druhého. Osobně vidím jako nutnost mít alespoň tři a pokud budete aktivní hráči, hodně bojovat a získávat zdroje, pak určitě užijete i čtyry! Právě stavitele je nutné si pořídit co nejdříve (stavíte nejvíc a vše je relativně brzy postaveno) a tak jakékoliv čerpání drahokamů, na něco jiného, nedává smysl. Celou armádu obnovíte do 15minut, zdroje si získáte bojem, drahokamy sbíráte týdny.

Drahokamy nejen utrácet, ale lze je i získávat. Jednak odstraňováním předmětů z plánku své vesnice a pak nákupem za peníze. Pokud drahokamy zakoupíte, a investujete dost peněz, pak můžete růst své vesnice skokem povýšit prakticky na libovolnou úroveň. Osobně to nedoporučuju, zkazí to celý dojem ze hry a na vysokém levelu nebude mít zkušenosti, nebudete schopni čelit nepřátelům a hra se vám zprotiví. Naopak cíleným sběrem volně ložených předmětů si hru užijete brzy si pořídíte třetího stavitele a hra je i na tento stav vyvážena. Celou hru lze hrát bez jediné investované koruny a přitom nebudete nijak omezeni!

Upgrade Town Hall (TH) odkládejte!

Town Hall - radnicePřestože upgrade radnice (TownHall) vesnice zajišťuje zajímavá rozšíření a navyšuje počty staveb, nepospíchejte s ním! Zjednodušeně řečeno se dá říci, že TownHall by měl být poslední budouvou, kterou pozvednete na nový level, když už žádné ostatní budovy (ani zeď!) nejde. Samozřejmě to není dogma a sami vycítíte, když už upgrade provést. Vždy ale pamatujte, že hra od určitého levelu radnice očekává určitou úroveň zkušeností, pohárů, kvalitu obrany a k tomu vám nabízí nepřátele a adekvátním nepřátelům vás nabízí. Radnice má také vliv na to, jaký poměr surovin si z boje odnesete! Tedy, pokud primárně budete navyšovat level TH brzy nebude schopni čelit nepřátelům a bude si odnášet mizerné objemy surovin, pokud vůbec budete schopni nepřátele dobít. Vím o čem mluvím, mám jednu vesnici s max. TH a zcela neschopnou obranou a nevím, zda někdy rozdíl dorovnám do hratelného stavu.

Štít se hodí, ale útokem ho zrušíte

štít - shieldŠtít dostanete kdykoliv při útoku na vaši vesnici přijdete alespoň o 40% budov nebo radnici. Nejprve na 12 hodin, při opravdu zásadním poničení vesnice pak na 16 hodin. Pokud máte štít, nikdo na vás nemůže útočit a je to ideální doba pro upgrade budov. Brzy však přestane doba 16hodin stačit na upgrade kterékoliv budovy a plná doba štítu poslouží leda pro částečnou náhradu zdrojů o které jste přišli při nájezdu. Pokud jste spíše defensivní hráč, tedy moc neútočíte a šetříte, pak je velice snadná strategie: radnici vystrčte mimo hradby a kdokoliv na vás zaútočí vám zajistí štít. Štít má pouze časovou platnost a nemůžu být nějak prolomen nebo oslaben. Štít buď sám vyprchá po danám čase nebo ho vědomně zrušíte útokem (zobrazí se dotaz s potvrzením). Jediný útok, který nezničí štít, je útok v single player proti goblinům.

Praktický význam má štít, který si koupíte za drahokamy. To se vás bude týkat hlavně v pokročilých úrovních, kdy upgrade jednotek nebo budovy stojí několik miliónů. Reálně je velice těžké takto velké množství ušetřit a bojem zase riskujete odvetu. Pak se boji získá maximum zdrojů a následně se koupí štít na delší čas (podle propočtu čerpání surovin a cílové sumy).